HÖKÖM Színpadként indult, egy ideig Pesten állomásozott,, de igazi játszóhelyre Budán talált rá, abban a kerületben, ahol a névadó ősök is éltek. Sokat támadták, sokszor temették, de ez az egyetlen magánszínház, amelyik megélte a harmincéves kort, a Karinthy Színház.
A harminc a színház is majdnem kétszer annyi az igazgatója, Karinthy Márton, aki szeptember elsején született anno. Így az iskolakezdés napján tartották stílusosan az évadnyitót is, és egyúttal köszöntötték a harmincadik évadját kezdő kicsiny budai színházat és annak születésnapos igazgatóját is.
Tele volt a színházterem színészekkel és színházi emberekkel, akik részesei voltak, vannak, lesznek egy –egy itt készülő produkciónak. Színes és tarka volt a sokaság, hiszen a magyar színjátszás élő ikonjai mellett, hazai szappanopera hősök valamint bizonyára tehetséges, de kevésbé ismert művészek egyaránt meghívást kaptak az ünnepi évadnyitóra. Ünnepi volt és különlegesnek tartott, és a hivatalos kultúrpolitika által is számon tartott, mert ott volt Újbuda polgármestere, Hoffmann Tamás és a kultúráért felelős államtitkár Szőts Géza is személyesen.
A nem szokványos összejövetel visszaemlékezésekkel kezdődött. Először az aktuális darabok egy-egy szereplőjéből összeállt csapat mesélte el hogyan lett a Hököm Színpadból Karinthy Színház. Meséltek a megalakulásról, a sikerekről, a kudarcukról, a kísérletekről. Arról is szó esett, hogyan lett a Hunnia majd Haladás néven futó lepukkadt külvárosi moziból egy kicsinyenként évenként, fejlődő, állandó játszóhely, színház, a Karinthy. Szó volt jó darabokról és nagy színészegyéniségekről, akik álltak az apró színpadon, mint Muráti Lili, Balkai Géza, Szerencsi Éva, vagy az imádnivaló Turai Ida. Az ötfős csapat egy erre az alakalomra írott dallal fejezete be a produkcióját. Következett maga az igazgató, aki még beszélt a technikai újításokról, az új bemutatókról, meg arról, hogy van már saját színiakadémiájuk. A színház ad otthont a Nemes Nagy Ágens Középiskola előadásainak is. Sőt, mint kiderült a pincében titkos színházigazgató képzés is folyik, hiszen a színpadon megfordult művészek közül nem egy manapság színi direktorként keresi kenyerét, pl Cseke Péter, Balázs Péter, Oberfrank Pál, Forgács Péter …
A Karinthy Márton ezt követően színpadra szólította Hoffman polgármestert, aki viharos sikerektől gazdag éveket kívánt a színháznak, igazgatójának és dolgozóinak. Miután Szőts államtitkár köszöntése is megtörtént az egybegyűltek megtekinthettek egy filmetűdöt is az eltelt harminc esztendőről, ahol talán a legtöbb újdonságot Karinthy Márton arca - változási jelentették. Együtt láthattuk, ahogy a szakállas színházalapítóból, hogyan lett bajuszos színi-igazgató, majd „sima arcú” vezető, mint ma.
A filmet követően jött a nagy taps, az ünneplés és az egybegyűltetekre két hatalmas torta várt és persze gondtalan csevegés és barátkozás.
Boldog születésnapot Karinthy! (Szy)
Képek a GALÉRIÁBAN