|
|
|
Tweet |
|
|
|
Ilyenkor a tél végén hálás lesz szervezetünk, ha egy kis kiegészítővel fokozzuk ellenálló képességünket. Ere kiválóan alkalmas a propolisz a természet patikájából.
A propolisz jótékony hatását bizonyosan már az ókorban is ismerték, hiszen Arisztotelész adta neki ezt a mesébe illő nevet: „A fák könnye” Így hívta a méhek aktivitásával készülő terméket és használta is gyógyításai során. Már az ókorban felfigyeltek arra, hogy mennyi-mennyi méh lakik egy kaptárban, és mégis ritkák a járványok, mert a propolisz megvédi őket a káros mikroorganizmusoktól. A szó propolisz görög eredetű, amely jelentése; a város védelmezője. Ez a város nem más, mint a méhkas. Ezt a területet védi a propolisz a betolakodók ellen és a fertőzésektől. Miközben a méhek a kaptárt építik a propoliszt használják fertőtlenítő, tartósító adalékként és építőanyagként is. Ezzel konzerválják a kaptárban a falakat, miközben megerősítik és kibélelik az anyaggal a méhsejteket. Így születik meg a természetben található egyik legsterilebb környezetet. Hippokratesz, akit a modern orvostudomány atyjaként tisztelnek, az elixírt gyulladások és fekélyek belső és külső kezeléseként tartotta számon.
Miből is áll a „csodaszer”? A propoliszban gyanta, viasz, különböző illóolajok, virágpor elegyednek, amely mellé aminósavak, vitaminok, ásványi anyagok valamint csatlakoznak. Fenti összetevők aztán összekeverednek a méh saját nyálelválasztásával, és ebből lesz egy vörösesbarna, gyakorta zöldesbarna színű, kellemes illatú speciális ragacs. A ragacs összetétele nem állandó, milyensége nagyon függ attól, hogy a hozzávalókat melyik időszakban és milyen helyekről gyűjtögették a méhek. Ezek a kis rovarok nagyon szorgosan munkálkodnak, hisz egyetlen apró méhkosár megtöltése akár két óráig tart.
Fűben, fában … A propolisz számos bajra jelenthet gyógyírt. A természet antibiotikuma és gyulladáscsökkentő, - Érdemes kipróbálni meghűléses megbetegedések esetében „sima náthánk” kezelésére,de akár mandula- torokgyulladás és arcüreggyulladás estén is bevethető. Ismert a propolisz görcsoldó és fájdalomcsillapító hatása, hasznos lehet légcsőhurut és allergikus jellegű asztma kezelésében is. Betegség megelőzésre is hatásos: általános immunrendszer erősítő,mert fokozza a szervezet védekező rendszerének hatékonyságát
Készítsünk tinktúrát Propolisz tinktúra házilag is elkészíthető, mert a méhészetekben megvehetők a hozzávalók. Elkészítés: 100 g, 80-96%-os alkoholhoz előzőleg jól lehűtött propoliszból 20 g-ot reszelünk vagy az előkészített morzsalékra öntjük az alkoholt. Az így előállított elegyet 30-40 °C-ra melegítjük, majd jól összerázzuk. Egy héten át naponta többször ismételjük a rázogatást. Majd pihentetjük 2-3 hétig, aztán ülepítjük az oldatot és a tiszta részt óvatosan leöntjük. A tinktúra helyes tárolás mellett két évig is eltartható. |
|
|
|